بوستر پمپ آبرسانی دور متغیر

بوستر پمپ آبرسانی دور متغیر

از زمان های قدیم ثابت نگه داشتن کامل فشار آب با وجود تغییرات مقدار مصرف آن یکی از اهداف طراحان و سازندگان بوستر پمپ بوده است. برای رسیدن به این هدف مرحله ی نخست، ساخت دستگاهی است که بتواند دور الکتروموتورهای معمول را که با برق شهری کار می کنند، تغییردهد.
در چند دهه اخیر همگام با پیشرفت صنایع مختلف در جهان، صنعت برق و الکترونیک نیز از جایگاه والایی برخوردار گشته و به پیشرفت های چشمگیری نائل آمده است. گوشه ای از موفقیتهای این صنعت ساخت اینورتر یا درایو است. اینورتر دستگاهی است که بوسیله آن میتوان فرکانس برق شهر را تغییر داد .در صورتیکه این برق به عنوان قدرت محرک الکتروموتورها مورد استفاده قرار گیرد، می توان دور آنها را متناسب با فرکانس برق خروجی از اینورتر تغییر داد. اینورترها  امروزه برای اغلب مهندسین تأسیسات شناخته شده هستند، یکی از رایج ترین کاربرد آنها استفاده از اینورتر در ساخت آسانسورهای دور متغیرمی باشد. در واقع اگر از این خاصیت اینورتر برای کنترل گردش الکترو پمپ های بوستر پمپ استفاده شود، میتوان بوستر پمپ های دور متغیر تولید نمود. در بوستر پمپ های دورمتغیر براساس فرمانهایی که ازسوی اینورترهای نصب شده بر روی تابلو فرمان بوستر پمپ صادر می شود، سرعت دوران پمپ کنترل می شود.

در كشورما بوستر پمپ های دور متغیر علی رغم مزایای چشمگیری که دارند مورد استقبال قرار نگرفتند. علت اصلی عدم استقبال بالا بودن قیمت بوستر پمپ های دور متغیر نسبت به قیمت بوسترپمپ های دور ثابت می باشد. لازم به ذکر است تبلیغات منفی معدود سازندگان ایرانی بوستر پمپ که دانش ساخت آنرا نداشتند سهم عمده ای در عدم استقبال از این محصول بینظیر داشته است.
در ایران طراحی و تولید بوستر پمپ های دور متغیر با استفاده از الکتروپمپ های معمول در بازار با قیمت قابل رقابت با بوستر پمپ های دور ثابت آغاز شد. کلیه تجهیزات بوستر پمپ های دور متغیر بجز تابلوی برق و سنسور فشار (پرشر ترانسمیتر) آن مشابه بوستر پمپ های دور ثابت است. درواقع میتوان با استفاده از تابلوی برق دور متغیر و پرشر ترانسمیتر مربوطه بوستر پمپ های دور ثابت را به بوستر پمپ های دور متغیر تبدیل نمود.

پرشر ترانسميتر یا سنسور فشار وسيله اي است كه در هر لحظه فشار آب خروجی از بوستر پمپ را حس نموده و مقدار آن را بصورت تغییرات شدت جريــان از 4 تا 20 ميلـي آمپر به مدار كنترل در تابلوی برق بوستر پمپ ارسال مينمايد. پرشر ترانسميترها با دامنه فشارهاي مختلف ساخته مي شوند. براي حساسيت بيشتر مدار فرمان و کنترل بوستر پمپ نسبت به تغييرات فشار، پرشر ترانسميتر بايد دامنه فشار مورد نياز بوستر پمپ را داشته باشد.

گروه فنی و مهندسی پرگاس برترین متخصص در ساخت انواع بوسترپمپ ها به شما مشتریان محترم این اطمینان را میدهد که بهترین محصول را مطابق با نیازتان به شما ارایه دهد و برای نصب و راه اندازی و همچنین سرویس های دوره ای به کمک شما بشتابد.

مزایای بوستر پمپ دور متغيــر :

 • ثابت بودن کامل فشار آب سیستم که مشخصه اصلی بوستر پمپ های دور متغیراست
 • کاهش لرزه های احتمالی به دليل روشن و خاموش شدن تدریجی الكتروپمپ ها
 • دبی خروجی پمپ براساس پالس های دریافتی از سنسور نصب شده بر روی کلکتور بوستر پمپ می باشد
 • کاهش استهلاک کوپلینگها و قطعات متحرک الکتروپمپ
 • راه اندازی نرم الکتروپمپ با هدف کاهش مصرف برق و افزایش عمر مفید پمپ
 • کاهش هزینه های مستمر برق مصرفی تا ۳۰٪ بدلیل متناسب بودن شدت جریان برق مصرفی با دور الکتروموتور و حذف جریان راه اندازی در مقایسه با بوسترپمپ های دور ثابت به هنگام روشن شدن آنی الکتروپمپ ها.
 • كاهش هزينه هاي سرويس و نگهداري
 • حذف جريان اضافه راه اندازي در مقايسه با بوستر پمپ دور ثابت

واضح است که برتری در استفاده از بوستر پمپ های دور متغیر و هوشمند هست. این گونه از بوستر پمپ ها برق کمتری مصرف کرده و دارای استهلاک بسیار کمتری می باشند. همچنین آنها بسیار نرمتر کار کرده و صدای ایجاد شده کمتر است. مورد مصرف این گونه از بوستر پمپ ها بیشتر در آبرسانی ساختمانها و مراکز صنعتی میباشد.

2 پاسخ
 1. چاپ سی دی
  چاپ سی دی می گوید

  ممنون از مقاله زیبا تون و سپاس
  پمپ دور متغییر هاتون بسیار عالی و مزایای ارایه شده کامل و جامع بود

  پاسخ
  • mb770
   mb770 می گوید

   سلام تشکر بابت وقتی که گذاشتین و مطالعه کردین. البته سایت هنوز تکمیل نشده :)

   پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *